Błędy poznawcze - Efekt Dunninga-Krugera [#52]
Wczoraj był bardzo fajny dzień. Po kilku tygodniach poszukiwań i czekania na nowy rok udało się w końcu odebrać biuro. Któryś już raz piszę o tym biurze, a chyba jeszcze nie pochwaliłem się czym chcemy się zająć.
Chyba już przekompostowałem to, co miałem przekompostować, wracam więc do życia. Czas wypompować część zysków z krypto-ekonomii do ekonomii towarowej. Dywersyfikacja źródeł przychodu. Wchodzimy z Markiem na rynek konopii siewnych, susz i oleje CBD na początek, ale chcemy też sprowadzać różne produkty i sprzedawać je w sklepie internetowym. Zobaczymy w jaką stronę się nam to rozwinie. W planach jest też sprzedaż produktów za $HBD i $HIVE. Także powstanie tutaj nasz sklep, najprawdopodobniej przy współpracy z Hivelist.
Lokal ma niespełna 22m2, a ściany pamiętają chyba lata 80te ubiegłego wieku. W środku mamy 3 duże okna, a więc jest jasno, to ważne. Bardzo się cieszę, że będziemy mieć ze wspólnikiem miejsce do pracy, bo nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy z domu.
Po sąsiedzku mamy jeden z ciekawszych budynków w Sosnowcu, mieści się tam sąd rejonowy. Kompletnie natomiast nie znam historii tego zamczyska. To się pewnie z czasem zmieni.
Na Twitterze trafiłem ostatnio na taką infografikę przedstawiającą wyniki pewnych bardzo ciekawych badań. Okazuje się, że jest zależność pomiędzy poziomem wykształcenia, a stopniem wahania dotyczącego szczepienia na najbardziej medialną przypadłość tego wieku. I wcale nie jest to zależność, której można by się intuicyjnie spodziewać.
Interpretuję te wyniki przez pryzmat efektu Dunninga-Krugera. Jest to błąd poznawczy dający złudzenie eksperckiej wiedzy po stosunkowo krótkim obcowaniu z tematem. Dopiero dłuższe studia odsłaniają szersze spektrum niuansów i uświadamiają jak niewiele naprawdę wiemy. W ten sposób wykształca się sceptycyzm u najlepiej wykształconych, u osób, które poświeciły swoje życie nauce.
Osoby z niższym wykształceniem natomiast bardzo często nie kierują się wiedzą, bo są świadome, że nie mają do niej dostępu. Wtedy dominującą rolę przy takiej decyzji spełnia zaufanie, lub jego brak. Pozostali podążają za autorytetami.
Kolejną soczewką przez którą patrzę na ten temat to inflacja wykształcenia. Tytuł magistra to w naszych czasach żadne osiągnięcie. Osoby z wykształceniem wyższym produkowane są masowo, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, do czego uczelnie otwarcie się przyznają mówiąc o "odpowiadaniu na potrzeby biznesu".
Mamy więc wielu specjalistów o bardzo wąskim zakresie profesjonalnej wiedzy, a których generalna edukacja zakończyła się na poziomie liceum. Wielu z nas funkcjonuje w ściśle materialistycznym naukowym paradygmacie, oparty. na założeniach, które wcale nie są niepodważalne, a ten fakt czesto jest milcząco pomijany. Mam wrażenie, że w połączeniu stanowi to idealne podłoże do postawy "zaufania nauce", a to tylko kolejny błąd pozawczy i podejście najbardziej nienaukowe z możliwych.
Jest to oczywiście pewien eksperyment myślowy i operowanie na statystycznych danych dotyczących uśrednionej masy. A statystyka działa tak, że idąc na spacer z psem macie średnio trzy nogi. Także nie ma co traktować tych modelowych przykładów personalnie.
Warto też zwrócić uwagę, że osoby sceptyczne wobec szczepionek również padają ofiarą błędu poznawczego. Są to głosiciele niepodapartych w żaden sposób teorii spiskowych szukający winnych i gotowych wytłumaczeń dających podparcie nieufności. Jest to postawa moim zdaniem równie szkodliwa, co ślepa wiara w autorytet płynący z katedr.
Jak więc nie dać się efektowi Dunninga-Krugera? Niestety, ludzki umysł bardzo niekomfortowo znosi stan "nie wiem" i tę pustkę probuje sobie czymś wypełnić, aby doznać błogiego poczucia bezpieczeństwa. W zamian jednak oddajemy trzeźwość osądu i realną możliwość zgłębiania tematu. Sam coś o tym wiem, spędziłem wiele miesięcy eksplorując teorie, które dawały mi poczucie komfortu. Nie była to jednak efektywna optyka.
Warto chyba wstrzymać się z wyciąganiem wniosków i nigdy nie nie przestawać zadawać pytań. Teraz staję na pozycji "nie wiem jak jest", czasem coś mi się wydaje, zapraszam do dyskusji. Co wydaje się Tobie? Warto chyba też zastanowić się nad sokratesowskim "wiem, że nic nie wiem".
I tym wpisem zaczynam serię o błędach poznawczych, którą zapowiedziałem parę tygodni temu.
Dajcie znać co sądzicie o przytoczonych wynikach badań.
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io
Będę trzymać mocno kciuki za rozkręcenie interesu. Fajnie, że myślisz o re inwestycji swoich zysków. Dywersyfikacji to bardzo ważny filar w inwestowaniu gotówki. Oby się powodziło jak najlepiej! A budynek na biuro śliczny!
Dzięki! Ten śliczny budynek to po sąsiedzku, będzie można podziwiać przez okno.
powiedz to osobom przymuszanym do szprycowania i traktowanym jak podludzie.
Twoje wypociny tu są oderwane od rzeczywistości ponieważ niema żadnej debaty ani możliwości zadawania pytań tylko terror propaganda i przymus. w takich warunkach nie da się "wstrzymać" od wydawania osadów. Jest się zmuszonym do stawania po czyjejś stronie ponieważ to nie jest wolna debata tylko front wojenny na którym albo będziesz lizał tyłek faszystom albo do nich strzelał a jak jesteś "żydem czyli współczesnym przeciwnikiem szczepień" to nie pozostaje ci nic innego jak do nich strzelać bo jak nie będziesz tego robił to po ciebie przyjdą i zamkną cie w obozie koncentracyjnym dlatego że uważają cie za podczłowieka i chcą cie wytępić.
W następnym wpisie będzie o tym błędzie poznawczym.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/False_dilemma
Your business plans seem good and logical. I think it seems most logical to constantly divide the investments made.
There were a few big stock market investors' words about this, but I don't remember it as tma right now.
I've heard of someone making millions of dollars this way before. But of course, these issues need to be researched well. Splitting investments can sometimes make us regret it. It is not investment advice. I hope you can do very well in your work. 😀
I mean, just don't keep all the eggs in one basket:) even if this basket is as broad as crypto-market. Cheers!
Polskie badania pokazują, że im lepiej jesteś wykształcony, lepsze stanowisko i więcej posiadasz tym chętniej się szczepisz. W Polsce mam wrażenie wiele osób sobie rekompensuje braki w wykształceniu i posiadaniu czując się lepszym nie łykając tej "ewidentnej ściemy". Czyli trochę przeczą zagranicznym ;)
CBOS za Listopad 2021. Nr 145/2021
Wyższe wykształcenie nie jest podzielone na stopnie naukowe, a dopiero tam trend się łamie w amerykańskim badaniu. Także nie ma sprzeczności. Natomiast dane na pewno ciekawe, przyjrzę się.
A przytoczony argument można równie dobrze obrócić i powiedzieć, że beneficjentom status quo nie zależy na kwestionowaniu tegoż. Śliska logika, w obie strony.
Powodzenia! :)
Kibicuję planom! 🌸
powodzenia!! :D
Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!
You have been rewarded 68.3575 AFIT tokens for your effort in reaching 10535 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 0.91% upvote via @actifit account.
To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.
Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial