Spacer z bukami [#96]
Wczoraj wziąłem udział w dość niecodziennym wydarzeniu. Stowarzyszenie Drzewa Pomnikowe Katowic zorganizowało spacer z przewodnikiem po murckowskich lasach. Głównym celem oprowadzenia było zwiększenie świadomości dotyczącej wartości przyrodniczej tych lasów, a także mobilizacja społeczna w obliczu szkodliwych działań Lasów Państwowych.
Około godziny 10 rano na miejscu zbiórki znalazło się ponad 100 osób, imponująca frekwencja. Oprócz społeczników i miejscowych mieszkańców w spacerze wzięli udział lokalni działacze polityczni, doktor nauk przyrodniczych, a także przedstawiciel Lasów Państwowych.
Większość lasów południa Katowic znam już dość dobrze, dzielnica Murcki jest natomiast najbardziej oddalona od Śródmieścia, przez co dość rzadko tu zaglądałem. Tym bardziej się ucieszyłem, że będę mógł wziąć udział w takim evencie.
Wiedzieliście na przykład, że restytuowany żubr był rozmnażany właśnie tutaj? W 1865 roku z carskiej rosji przywieziono jednego byka i trzy krowy wymienione za kilka jeleni. Był to też pierwszy raz w historii, kiedy żubry podrozowały koleją! Od tamtego czasu ośrodek w Murckach sprowadził na świat 685 małych żubrząt, które stąd właśnie wysyłane były do innych miejsc w kraju i nie tylko.
Ale dlaczego wartość przyrodnicza tych terenów jest właściwie zagrożona? Społecznicy naliczyli kilkadziesiąt buków o wymiarach pomnikowych oznaczonych kropkami, a ponad 200 kolejnych okazałych drzew również przeznaczonych do ścinki. Obecnie drzewa te nie podlegają ochronie prawnej i często zlokalizowane są poza widokiem przechodniów. Przez swój rozmiar stanowią więc łakomy kąsek dla gospodarzy plantacji leśnych. Największe z drzew ma około 5m średnicy.
Jedna ze stosowanych strategii to wycinanie niektórych tylko drzew. Tworzą się w ten sposób nienaturalne polanki. Taka sytuacja sprawia, że naruszona jest naturalna wytrzymałość lasu. Drzewa, które chronione były do pory przed wiatrem obecnie pozostawione są bezbronne. Drzewo inaczej rośnie w pojedynkę, a inaczej w lesie.
Pozornie piękna turzyca porastająca runo leśne wcale nie jest gatunkiem naturalnym dla tych zbiorowisk, stanowi ona przejaw degradacji przyrody. W zacienionych buczynach nie rośnie ona na taką skalę. Dopiero dostęp światła po przetrzebieniu tworzy sprzyjające jej warunki.
Leśnik widzi w lesie drewno. Poza obszarami objętymi różnymi formami ochrony przyrody cała powierzchnia będąca pod zarządem Lasów Państwowych przeznaczona jest pod uprawy drzew. Nie należy tego mylić z lasem. Drzewa nigdy nie doczekają swej pełnoletniości, a zabiegi stosowane w celu poprawy wydajności upraw odbijają się negatywnie na bioróżnorodności.
Wraz ze zmianą władzy w Polsce zmieniła się polityka zarządzania lasami. Tnie się na potegę, nawet na obszarach projektowanego parku narodowego, nawet tam gdzie nie jest to ekonomicznie opłacalne. Na przykład na terenie Nadleśnictwa Katowice w ubiegłym roku wykonano 119% normy. Co więcej, często na miejscu wyciętych buczyn pojawiają się uprawy sosnowe, które nie przystają do warunków glebowo-klimatycznych.
Dyskusja z leśnikiem była kulturalna, deklarował on, że jest tutaj aby wziąć pod uwagę wskazówki strony społecznej. Wiele jego argumentów zostało jednak sprawnie zdemaskowane jako propaganda motywowana zyskami. A ceny drewna tylko rosną.
Mimo wszystko Lasy Państwowe powoli się uczą, od kilkunastu lat pozostawia się na ziemi około 10% gałęzi i konarów. Zrozumiano, że martwe drzewa są niezbędne do życia lasom i stanowią schronienia dla wielu gatunków saprofitów i ksylobiontów. W Murckach wystepuję na przykład wyjątkowo rzadki chrząszcz Przekrasek Żroneczka, to jego jedyne stanowisko w Polsce.
Oprowadzali nas prawdziwi pasjonaci. Oprócz wartości przyrodniczych poznałem nieco historii tego terenu. Miałem na przykład okazję stać na średniowiecznym trakcie solnym, zobaczyć stare biedaszyby i spojrzeć w owianą legendą czarną studnię. Dowiedziałem się też, że w okolicy funkcjonuje winnica. No i zupełnie mimochodem zdobyłem najwyższy szczyt Katowic.
Naturalna długość życia buków to około 300lat, nawet rębnie o najdłuższym okresie odnawiania drzewostanu nie pozwalają bukom na dożycie 20% z tego wieku.
Pierwsze refleksje dotyczące zrównoważonej gospodarki leśnej to początek XIX wieku. Ostatnie lasy pierwotne Europy znajdują się na granicy Polski i Białorusi. Poza Puszczą Białowieską praktycznie nie ma więc obecnie lasów starszych niż współczesne leśnictwo.
Być może upłynąć musi właśnie 300lat, aby lasy mogły przekazać leśnikom swoją mądrość.
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io
Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!
You have been rewarded 65.6725 AFIT tokens for your effort in reaching 27792 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 0.89% upvote via @actifit account.
Actifit rewards and upvotes are based on your:
To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.
Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial
This pictures are fake, they can't be from this planet 😁 Too much green, specially the third picture, it really feels like from another planet.
Yeah, it took me a while too to get used to spring this year :D
https://twitter.com/HivePolish/status/1528603484924297216
The rewards earned on this comment will go directly to the person sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.
Thank you for sharing this amazing post on HIVE!
Your content got selected by our fellow curator @priyanarc & you just received a little thank you via an upvote from our non-profit curation initiative!
You will be featured in one of our recurring curation compilations and on our pinterest boards! Both are aiming to offer you a stage to widen your audience within and outside of the DIY scene of hive.
Join the official DIYHub community on HIVE and show us more of your amazing work and feel free to connect with us and other DIYers via our discord server: https://discord.gg/mY5uCfQ !
If you want to support our goal to motivate other DIY/art/music/homesteading/... creators just delegate to us and earn 100% of your curation rewards!
Stay creative & hive on!
prezes @klub-wloczykijow podpisuje się pod wszelkimi apelami chroniącymi lasy przed szkodnikami z Lasów Państwowych, w szczególności w górach
Szlak na Łopień z Dobrej, Beskid Wyspowy
https://klubwloczykijow.truvvl.blog/takie-rzeczy-tylko-w-wyspowym
!ALIVE
!HBIT
Success! You mined .9 HBIT & the user you replied to received .1 HBIT on your behalf. mine | wallet | market | tools | discord | community | <>< daily
@deepresearch! You Are Alive so I just staked 0.1 $ALIVE to your account on behalf of @merthin. (3/10)
The tip has been paid for by the We Are Alive Tribe through the earnings on @alive.chat, feel free to swing by our daily chat any time you want.
Hive ostatnio bardzo traci na wartości - jak Pan uważa, dlaczego? Wiem, że większość krypto traci, ale np. Blurt traci dużo mniej. Dokupuje Pan Hive?
Na razie kumuluję HBD, sprzedałem niedawno pokaźną część portfolio i przeniosłem środki w HBD. Te 20% jest bardzo zachęcające. Na razie czekam aż cena spadnie poniżej 30 centów. Nie wiem czy tak będzie, jeśli nie to też dobrze bo wciąż mam sporo HIVE. Nie śledzę ceny Blurt, nie widzę osobiście w tym projekcie większej wartości. Nie doszukiwałbym się też żadnej specjalnej przyczyny, dla której cena HIVE mogłaby spadać. Idziemy razem z rynkiem, jest ciągły rozwój, tworzone są nowe projekty. Jeśli cena HIVE poleci dalej w dół to tylko na skutek korelacji z BTC.
Na Cosmosie jest token giełdowy Osmosis, który podobno daje +60% APR z fee giełdowych, ale oczywiście nie jest stabelcoinem tak jak HBD. Z drugiej strony, UST też był algorytmicznym stablecoinem a mimo to, zmienił miejsce zamieszkania.
Ja do dzisiaj stakowałem przez kilka tygodni Metahero z APR 38-44%, niestety dziś staking się skończył.